25-01-2023

Bike Fitting - czy to tylko usługa przeznaczona dla zawodników PRO?

Bike Fitting - czy to tylko usługa przeznaczona  dla zawodników PRO?

Paradoksalnie, pomimo, że ustawiamy wielu zawodników profesjonalnych to większość naszej pracy wiąże się z obsługą amatorów!

Bike Fitting, czyli ustawianie pozycji ciała na rowerze dedykowane jest dla każdego kto wykonuje systematyczną jazdę na rowerze. Nie tylko tą sportową, ale także w formie choćby dojazdów do pracy, czy ćwiczeń na trenażerach.

Jakie rowery ustawiamy podczas Bike Fittingu w naszym studio we Wrocławiu?

Zajmujemy się dopasowaniem pozycji na rowerach sportowych tj.:

 • gravel
 • szosa
 • mtb
 • szosa z lemondką
 • rower triathlonowy/czasowy

Jeśli spędzasz dużo czasu na innym typie roweru, również znajdziemy dla Ciebie optymalną pozycję! 

Kiedy jeździsz na rowerze, bez względu na jego rodzaj, zawsze siedzisz w nienaturalnej pozycji dla ciała człowieka. Naszym zadaniem jest sprawić, aby ta pozycja była jak najbezpieczniejsza dla aparatu ruchu z punktu widzenia biomechaniki. 

Jak wygląda proces bike fittingu w naszym studio?

Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze, dlatego z każdym odbywamy rozmowę pozwalającą nam zrozumieć cel, do którego wykorzystujesz rower. Może to być kryterium uliczne, jazda na torze lub zawody Ironman. W każdym przypadku Twoje ciało wymaga holistycznego, zindywidualizowanego spojrzenia abyś cieszył/a się wygodną, szybką oraz bezpieczną jazdą. 

Po wywiadzie dotyczącym Twoich oczekiwań, przeszłości zawodniczej, planów startowych/treningowych, przechodzimy do testów mobilności. Tych kilka prostych sprawdzianów, pomaga nam w ocenie Twojego ciała i jego możliwości. 

Kolejnym etapem jest ustawienie bloków w butach. Do tego elementu wykorzystujemy specjalny przymiar, bierzemy również pod uwagę budowę anatomiczną stopy. 

Następnie przechodzimy do części głównej - ustawienie siodła i/lub dobór właściwego, ustawienie odpowiednich wysokości, długości i kątów na rowerze. Cały proces, w zależności od typu roweru trwa od 3h (szosa, gravel, mtb) do 4-5h w przypadku rowerów z lemondką. 

Praca bike fittera, nie polega tylko na obsłudze zaawansowanego programu 3D. Liczby, które analizujemy podczas sesji fittingowej podpowiadają nam jak usprawnić Twoją pozycję ciała w kluczowych punktach podparcia tj. kierownica, siodełko oraz pedały. Korzystając z precyzyjnego narzędzia jakim jest STT Cycling 3DMA widzimy w jakim kierunku zmieniać ustawienia komponentów rowerowych, tak aby dopasować je pod Twoje osobiste preferencje. 

Z jakiego system korzystamy podczas Bike Fittingu?

System STT Cycling 3D MA składa się z 4 kamer i 20 czujników przyczepianych do ciała, które w czasie rzeczywistym zbierają dane o Twojej pozycji na rowerze. System 3D z którego korzystamy, umożliwia nam weryfikację  poprawności ustawień Twojego ciała w 3 wymiarach, więc oprócz parametrów długościowych i wysokościowych, mamy również możliwość weryfikacji szerokości, które pozwalają nam na ocenę symetrii pracy ciała i ewentualnych odchyleń (np. w pracy kolan). Więcej informacji o systemie znajdziesz TUTAJ

Pracując z nami podczas bike fittingu, możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach. Nasi fitterzy oprócz posiadania kierunkowej wiedzy z zakresu bike fittingu, są również czynnymi zawodnikami i trenerami. U nas nie uzyskasz jedynie 'suchych' danych. Każdy z elementów sprawdzamy i weryfikujemy podczas własnych treningów i startów. Więcej o naszych specjalistach przeczytasz TUTAJ

Każdą sesję fittingu kończymy sprawdzeniem roweru pod kątem mechanicznym - wykonujemy podstawowe regulacje hamulców i przerzutek, oraz określamy zakres ewentualnych wymaganych napraw. 

Jak się przygotować do Bike Fittingu w naszym studio we Wrocławiu?

Wystarczy, że zabierzesz ze sobą:

 • rower
 • buty
 • pedały
 • strój treningowy/startowy (krótki rękaw, krótkie spodenki, mocno dopasowany, w miarę możliwości bez odblasków)
 • części zamienne takie jak: mostki, sztyce, podkładki, siodła itd. (jeśli posiadasz)
 • kask aero, przedłużany (jeśli posiadasz)

Aby dowiedzieć się jaki jest najbliższy dostępny termin, skontaktuj się z nami:

 • telefonicznie, pod numerem 535 133 660
 • mailowo, pod adresem serwis@olimpius.pl